O mnie

 

IOT

Internet Rzeczy (IOT) ostatnio bardzo modne hasło. Jednak w praktyce komunikacja pomiędzy różnymi urządzeniami była obecna od zawsze, a już na pewno od rozpoczęcia ery komputerów. Tylko że nie tak powszechna, nie tak wszechstronna i nie tak modna jak obecnie.

Od czasu gdy byłem w stanie do komputera podłączyć cokolwiek, czy to bezpośrednio, czy to za pośrednictwem sieci, dużą fascynację wzbudzała we mnie współpraca różnych urządzeń. A to właśnie w przypadku współpracy za pośrednictwem sieci Internet mówimy o IOT. Potrafiłem (i nadal potrafię) poświęcić wiele czasu i pracy aby dane rzeczy „dogadały się z sobą”

Często było tak że nie było żadnej dokumentacji, lub tylko szczątkowa. Często też tak że urządzenia „fabrycznie” nie były z sobą kompatybilne i trzeba było tworzyć specjalne interfejsy aby ze sobą zaczęły rozmawiać. A aby je napisać, często trzeba było ze szczątkowych informacji odgadnąć protokoły w jakich te urządzenia się porozumiewały. I to właśnie ten revenginering protokołów i tworzenie interfejsów to dla mnie najfajniejsza sprawa.

W tym obszarze, bardzo chciałbym poznać urządzenia i język PCL. Lecz do jego praktycznej nauki, niestety, niezbędne są dość drogie sterowniki.

Nie mniej finalnie, największą radość sprawia jak dane rozwiązanie zaczyna działać i do tego okazuje się być naprawdę przydatne.