O mnie

 

Rozwój LAN

Tak jak od dzieciństwa interesowałem się komputerami i ich programowaniem, tak też od młodych lat interesowała mnie komunikacja między nimi. Zająłem się nią praktycznie od momentu kiedy pojawiły się w naszym kraju pierwsze technologie umożliwiające połączenie najpierw dwóch później większej liczby komputerów. Zaczynałem od łącz szeregowych i równoległych, poprzez łącza modemowe aż doszedłem do sieci LAN opartych na technologii Ethernet.

Obecnie sieci LAN nie mają przede mną tajemnic. Biegle radzę sobie zarówno z sieciami wirtualnymi (VLAN), bondingami, stp, routingiem. Konfiguracja Firewalla to czysta przyjemność, a dostęp VPN to codzienność. Szczególnie dobrze poznałem rozwiązania firmy MicroTik która, moim zdaniem, oferuje sprzęt właściwy wydajnościowo i cenowo dostosowany do potrzeb małych i średnich organizacji. W firmie tej zdobyłem nawet certyfikat MTCNA, choć obecnie jego ważność się skończyła.

Bardzo chciałbym poznać takie zagadnienia jak łącza światłowodowe, obsługę sprzętu CISCO (choć z tą w podstawowym zakresie sobie radzę), a najchętniej routing i obsługę ruchu WAN i łączy interoperatorskich. Niestety, aby tego nauczyć się w praktyce, ze względu na dostępność i koszty technologii, musiałbym nawiązać współpracę z zleceniodawcą który poza powierzonymi obowiązkami dałby mi praktyczną możliwość poznania tych technologii. Może jeszcze taki się znajdzie…

Wracając do dobrze mi znanych sieci LAN, tworząc je, zawsze staram się brać pod uwagę obecne i przyszłe potrzeby zleceniodawcy. Tak by finalne rozwiązanie odpowiadało na aktualne zapotrzebowanie i dawało możliwość rozwoju który zaspokoi przewidywane przyszłe oczekiwania. Zalecam przy tym, a za zlecających, wykonuję je tak by była możliwość zdalnej administracji zarówno samymi sieciami jak i podłączonymi do niej urządzeniami, co w przyszłości może obniżać bieżące koszty administracji IT dla zlecającego.